blog wiedzy dla biznesu

JAK WYKORZYSTAĆ KRYZYS I ZACZĄĆ BIZNES OD NOWA?

POWRÓT

ZOBACZ NA PRZYKŁADZIE BRACI McDONALD

WYKORZYSTAJ NARZĘDZIA CYBERNETYKI BIZNESOWEJ!

Kryzys to czas aby przebudować, przeorganizować, przemyśleć od nowa. Co? Wszystko. Zamknąć dochodowy interes na kilka miesięcy? Kiedyś pomyślelibyście, że to szaleństwo, a teraz stało się to faktem. I co dalej? Możesz zrobić coś w stylu braci McDonald. Oni sami zamknęli działający biznes. Dlaczego? Żeby go ulepszyć, czyli wprowadzić do niego innowacje. Czy można wprowadzić innowacje w zwykłym barze?


W wielkim kryzysie lat 20-tych XX wieku bracia Richard i Maurice McDonald stracili pracę w przemyśle filmowym i założyli pierwszy swój pierwszy bar, który... zbankrutował. Oczywiście nie poddali się i założyli kolejny. Na początku drogi mieli plan serwować ludziom produkty, które zadowoliłyby ich gusta i odkrywały zupełnie inny standard niż posiłki domowe. Taki dobry, domowy burger w 30 minut. Czyli nic odkrywczeg. Wielu z nas prowadzi biznes tylko po to żeby dać klientowi produkt i zarobić na tym, bo w końcu o to chodzi. Ale czyżby?

Mimo powodzenia, jakie na początku osiągnęli, im jednak było mało. Zaczęli zastanawiać się jak, czy da się zrobić tego samego, smacznego i dochodowego burgera w taki sposób aby obsłużyć większą ilość klientów.


Tu pojawiła się szansa na przełom - innowacyjna i trochę szalona myśl: "dobry burger w 30 sekund". Tylko czy to możliwe?


Tak bracia stworzyli nową wizję i z zapałem przestąpili do jej realizacji. Od czego zaczęli? Zatrzymali swój biznes !!! Z pełną świadomością zamknęli restaurację i zaczęli planować ją na nowo. To świadczyło o ich mądrości i dojrzałości biznesowej, bo w końcu trudno jest zmienić koło w czasie jazdy.


Dziś to wirus i ogólnoświatowa sytuacja zatrzymały świat biznesu i dają okazję do nowej organizacji i adaptacji do rzeczywistości.

Dla wielu osób jest to duży problem, ale za każdym problemem kryje się szansa. Szansa, która daje okazję do poprawyj organizacji i adaptacji do nowej rzeczywistości. Ale od czego zacząć?


Richard i Maurice zaczęli od wykorzystania swojego talentu i pasji wymyślając, co można zrobić lepiej lub szybciej. Potrafili bardzo dobrze optymalizować pracę, nadzorować i koordynować. Mądrze rekrutowali pracowników i dobrze organizowali im pracę. Ich kuchnia była dobrze zorganizowana i wydajna. Mieli kontrolę i wprowadzali drobne ulepszenia:bsamoobsługa – bez kelnerów, jednorazówki - bez naczyń, sprawny i prosty system – w którym świetnie pracują nawet osoby bez doświadczenia. Ray Croc wykorzystał ten doskonale zaprojektowany system i powielił go. Pomijając kwestie etyczne, ten system działa od ponad 60-ciu lat. Dziś korporacja ma na świecie ponad 37 000 restauracji, jej obroty mocno przekraczają 20 000 000 000 $ i jest 4 największym pracodawcą na świecie dla 1,7 miliona pracowników.

Aktualnie mamy sytuację, w której wiele elementów życia i biznesu się zmienia. Coś, co było niemożliwe, dziś staje się standardem. Osoby nieznające komputera pracują zdalnie, zamknięte hotele robią cateringi, firmy produkcyjne pracujące w trybie just-in-time, teraz robią większe zapasy, ludzie szukają nowych dostawców i nowych odbiorców.


I Ty poszukaj nowych okazji, bo teraz jest najlepszy moment. To trochę tak jak w grze "Monopoly", gdy musisz wrócić na start. Z jednej strony zawsze szkoda straconej pozycji, z drugiej, możesz wykorzystać tę okazję do zakupu pól, które pominąłeś wcześniej. Daje to szansę na zmianę strategii i odnalezienie się w innych warunkach.

TY TEŻ MOŻESZ ZASTOSOWAĆ METODY CYBERNETYKI BIZNESOWEJ!

Pomyśl i dopasuj się do zmian. Rynek zatrzymał się sam. Masz teraz szansę na nowo spojrzeć na swoją działalność. Możesz zmienić swoje cele, a także sposób ich realizacji.


Znajdź swoje mocne strony, czyli co wychodzi Ci najlepiej, co robisz naturalnie i dobrze. Jeśli będziesz opierać swój biznes o swoje mocne strony zyskasz naturalną przewagę nad konkurencją, bo każdy człowiek, więc i konkurencja ma inne talenty.


Określ swoją wizję. Swoją i swojej przyszłej firmy. Zobacz czy te obrazy są spójne, czy da się je połączyć.


Wyciągnij wnioski. Uzyskaj przewagę dzięki temu, co wiesz. Inni czekają lub walczą. Możesz działać w inny sposób.


Wdrażaj swój pomysł i ulepszaj go. Ważne jest działanie i stałe ulepszanie naszego pomysłu.1.2.3.


4.


5.

1.


2.
3.
4.
5.
POBIERZ SWOJĄ KOPIĘ PIĘCIU KROKÓW

POBIERZ
ZAPISZ SIĘ NA ROZMOWĘ
POWRÓT NA STONĘ GŁÓWNĄ

CHCESZ ZASTOSOWAĆ METODY CYBERNETYKI W BIZNESIE?

Prowadzący

Maciej Mroczyński

POLITYKA PRYWATNOŚCI
REGULAMIN